Select Page

Winners Environmental Best Practice Awards 2016


BYWATERS CROWNED CHAMPION OF CHAMPIONS IN GREEN APPLE ENVIRONMENT AWARDS 2016

The International Green Apple Awards for Environmental Best Practice were presented in the House of Commons, Palace of Westminster, London on November 11 – and Bywaters won the top award as Champion of Champions 2016.

AUTOMOTIVE

NATIONAL GOLD WINNER: TUSKER


MGMW GREENEST CARS

NATIONAL GOLD WINNER: RENAULT ZOE
RUNNER-UP: AUDI A6


BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GREEN CHAMPION 2016:
NORTH MIDLAND CONSTRUCTION
(GREY TO GREEN)


BUILDING & CONSTRUCTION BIODIVERSITY/CONSERVATION

NATIONAL GOLD WINNER: BAM NUTTALL


CARBON REDUCTION/CLIMATE CHANGE

NATIONAL GOLD WINNER: KIER INFRASTRUCTURE UK


COMMUNITY PROJECTS

NATIONAL GOLD WINNER: KIER


HIGHWAYS

NATIONAL GOLD WINNER: HOCHTIEF UK


INNOVATION

NATIONAL GOLD WINNER NORTH MIDLAND CONSTRUCTION


JOINT VENTURES

NATIONAL GOLD WINNER COSTAIN SKANSKA JOINT VENTURE
NATIONAL GOLD WINNER FLO (FERROVIAL AGROMAN LAING O’ROURKE JV)


REGENERATION

NATIONAL GOLD WINNER: CHEETHAM HILL CONSTRUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: BAM NUTTALL


RESIDENTIAL PROJECTS

NATIONAL GOLD WINNER: O2i DESIGN
SILVER: DUBAI MUNICIPALITY – LED REPLACEMENT


SUSTAINABILITY

NATIONAL GOLD WINNER: COUCH PERRY WILKES


TRAINING & EDUCATION PROJECTS

NATIONAL GOLD WINNER: KIER CONSTRUCTION NORTHERN


WASTES MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: BALFOUR BEATTY SKANSKA JV


WATER MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: ATC C610


EDUCATION & TRAINING

NATIONAL GOLD WINNER: CHISWICK PARK ENJOY-WORK (CONSERVATION)


EDUCATION & TRAINING ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: PETERBOROUGH ENVIRONMENT CITY TRUST


EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS

NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF BIRMINGHAM (GREEN TRAVEL)


EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS (SUSTAINABILITY)

NATIONAL GOLD WINNER: CITY COLLEGE PETERBOROUGH


EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS (WASTES MANAGEMENT)

NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF LINCOLN


ENGINEERING & MANUFACTURE

NATIONAL GOLD WINNER: Z-TECH CONTROL SYSTEMS


FARMING & AGRICULTURE

NATIONAL GOLD WINNER: LAKES FREE-RANGE EGG COMPANY


FINANCE

NATIONAL GOLD WINNER: INVESTEC BANK


FOOD & DRINK

NATIONAL GOLD WINNERS: ARTIZIAN
and
COMPASS GROUP UK & IRELAND


LOCAL AUTHORITIES

NATIONAL GOLD WINNERS: NORTHAMPTONSHIRE COUNTY COUNCIL
and
WARWICKSHIRE COUNTY COUNCIL


NHS & HEALTH SECTOR

NATIONAL GREEN CHAMPION: PETERHOUSE
(NATIONAL ADVERTISING BENEVOLENT SOCIETY)

NATIONAL GOLD WINNER: NORTHAMPTON GENERAL HOSPITAL NHS TRUST


PARTNERSHIPS

NATIONAL GOLD WINNER: ENVIRONMENT AGENCY


PRODUCTS & RECYCLED PRODUCTS

NATIONAL GOLD WINNERS: USED KITCHEN EXCHANGE
and
GSUK


PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GREEN CHAMPION: FREMLIN WALK SHOPPING CENTRE, MAIDSTONE
NATIONAL RUNNER UP: CBRE ATLANTIC VILLAGE, BIDEFORD


SHOPPING CENTRES CARBON REDUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: MIDDLETON GRANGE, HARTLEPOOL


COMMERCIAL CARBON REDUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: EPAM, LONDON


CONSERVATION & BIODIVERSITY

NATIONAL GOLD WINNER: ABM UK


ENERGY MANAGEMENT SHOPPING CENTRES

NATIONAL GOLD WINNER: WESTFIELD EUROPE


ENERGY MANAGEMENT COMMERCIAL

NATIONAL GOLD WINNER: JLL LONDON (DOWN WITH ENERGY)


ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: CENTRE COURT SHOPPING CENTRE, WIMBLEDON


GREEN TRAVEL

NATIONAL GOLD WINNER: EASTBOURNE ARNDALE CENTRE


INNOVATION

NATIONAL GOLD WINNERS: DOLPHIN SHOPPING CENTRE & LEISURE, POOLE
& BROOKFIELD PROPERTY PARTNERS


LIGHTING EFFICIENCY SHOPPING CENTRES

NATIONAL GOLD WINNER: EXCHANGE ILFORD


LIGHTING EFFICIENCY

NATIONAL GOLD WINNER: AVIEMORE BIRCHWOOD PARK UNIT TRUST, WARRINGTON


SHOPPING CENTRES WASTES MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: GOLDEN SQUARE, WARRINGTON


SHOPPING CENTRES WASTES MANAGEMENT

REGIONAL GOLD WINNER SOUTH: WHITE LION WALK, GUILDFORD

REGIONAL GOLD WINNER NORTH: WOOLSHOPS SHOPPING CENTRE, HALIFAX

REGIONAL GOLD WINNER NORTH: GALLERIES SHOPPING CENTRE, WASHINGTON


WASTES MANAGEMENT COMMERCIAL

NATIONAL GOLD WINNER: MITIE WASTE & ENVIRONMENTAL SERVICES


RETAIL & WHOLESALE

NATIONAL GOLD WINNER: IKEA DISTRIBUTION SERVICES


SCIENCE & TECHNOLOGY

NATIONAL GOLD WINNER: ANGUS FIRE


SERVICE INDUSTRIES

NATIONAL GOLD WINNERS: FLOORBRITE CLEANING & FACILITIES SERVICES
and
BYWATERS (CITYPOINT IN PARTNERSHIP)


TRANSPORT & DISTRIBUTION

NATIONAL GOLD WINNER: ADDISON LEE


TRAVEL & LEISURE

NATIONAL GOLD WINNER: HER MAJESTY’S REVENUE & CUSTOMS


UTILITIES

NATIONAL GREEN CHAMPION: SMARTESTENERGY

NATIONAL GOLD WINNER: BYWATERS (SOLAR INNOVATION)


CIWM WASTES MANAGEMENT

NATIONAL GREEN CHAMPION: BYWATERS
(FRANCIS CRICK INSTITUTE; TUBELINES; BMP PARIBAS)


BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: ENVIRONMENT AGENCY


EDUCATION, TRAINING & RESEARCH

NATIONAL GOLD WINNER: BUCKINGHAMSHIRE NEW UNIVERSITY


ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: TATE BRITAIN


PAPER & PACKAGING

NATIONAL GOLD WINNER: DS SMITH PACKAGING


PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: HELIX PROPERTY ADVISORS


RETAIL

NATIONAL GOLD WINNER: NEW STAR ENVIRONMENTAL


SERVICE INDUSTRIES

NATIONAL GOLD WINNER: ENVIROSERCO


SERVICE INDUSTRIES (INNOVATION)

NATIONAL GOLD WINNER: HIPPO (WASTE MANAGEMENT SYSTEMS)


SCOTLAND

SCOTLAND NATIONAL GREEN CHAMPION

PLAN BEE


BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: KIER CONSTRUCTION SCOTLAND


CLIMATE CHANGE/CARBON REDUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: ABERDEEN CITY COUNCIL


INNOVATION

NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF ST ANDREWS


PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: THE THISTLES SHOPPING CENTRE


RETAIL

NATIONAL GOLD WINNER: DARCEYS (SCOTLAND)


WALES

WALES NATIONAL GREEN CHAMPION

LLANDILOES & DISTRICT CAR CLUB


BUILDING & CONSTRUCTION

NATIONAL GOLD WINNER: COSTAIN


PROPERTY MANAGEMENT

NATIONAL GOLD WINNER: CBRE


ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT

NATIONAL GOLD WINNER – UTILITIES: WELSH WATER CAPITAL DELIVERY ALLIANCE -SKANSKA/ARCADIS


IRELAND

IRELAND NATIONAL GREEN CHAMPION

ULSTER SUPPORTED EMPLOYMENT

NATIONAL GOLD WINNER: HENRY GROUP


EUROPE

EUROPE GREEN CHAMPION

GREEN CITY SOLUTIONS, GERMANY

EUROPE GOLD WINNER: IZDEMIR ENERJI ELEKTRIK URETIM A.S., TURKEY
EUROPE SILVER WINNER: ECOPAINT, PORTUGAL
EUROPE SILVER WINNER: ARUNA PR ADVISORY, BULGARIA
EUROPE BRONZE WINNER: CRISTIAN MIUTA, NETHERLANDS
EUROPE BRONZE WINNER: WINDCLOUD, GERMANY
EUROPE BRONZE WINNER: ARB REKLAM VE TANITIM, TURKEY


ASIA/MIDDLE EAST

MIDDLE EAST GREEN CHAMPION

GREEN ENERGY, EGYPT

GOLD WINNER: ECOi, GEORGIA
SILVER WINNER: DUBAI MUNICIPALITY (SMART SUSTAINABLE OASIS)
BRONZE WINNER: THE EGYPTIAN INVENTORS
BRONZE WINNER: DUBAI MUNICIPALITY (SMART FLEET TRACKING)
BRONZE WINNER: JORDAN ENVIRONMENT SOCIETY


AFRICA

AFRICA GREEN CHAMPION

BASECAMP EXPLORER

GOLD WINNER: ECO ZOOM
SILVER WINNER: ELI AFRICA
BRONZE WINNER: VICTORIOUS CRAFT GROUP


USA & CANADA

THE AMERICAS GREEN CHAMPION

CITY OF WEST MUNROE, USA

USA & CANADA GOLD WINNER

WEBER SHANDWICK, USA
SILVER WINNER: RUBICON GLOBAL, USA
BRONZE WINNER: LUNDIN MINING, CANADA
BRONZE WINNER: GAMBIT COMMUNICATIONS, USA


SOUTH AMERICA

SOUTH AMERICA GOLD WINNER

CRYSTAL LAGOONS, CHILE
SILVER WINNER: ALGAR INSTITUTE, BRAZIL


NEW ZEALAND

NEW ZEALAND GOLD WINNER

HANMER SPRINGS
SILVER WINNER: HEATBACK


FAR EAST

INDIA GREEN CHAMPION

GOVARDHAN ECO VILLAGE

INDIA GOLD WINNER: ITC (SAFE WATER)
INDIA GOLD WINNER: Dr. U SENTHILNATHAN
INDIA SILVER WINNER: ITC (CLEAN ENERGY)
INDIA BRONZE WINNER: SAMKIT JAIN
INDIA BRONZE WINNER: ITC (BIODIVERSITY)
INDIA BRONZE WINNER: TOSHIBA JSW POWERING
INDIA BRONZE WINNER: K. RAHEJA CORPORATION

JAPAN GOLD WINNER: TOSHIBA MEDICAL

KOREA GOLD WINNER: GANGDONG-GU
KOREA GOLD WINNER: SUNCHEON CITY
KOREA SILVER WINNER: ENERGY PEACE
KOREA SILVER WINNER: KOREA AIRPORTS CORPORATION
KOREA BRONZE WINNER: INCHEON INTERNATIONAL AIRPORT

MALAYSIA GOLD WINNER: JASMIN MC
MALAYSIA SILVER WINNER: HANG TUAH JAYA MUNICIPAL COUNCIL

SINGAPORE GOLD WINNER: NATIONAL UNIVERSITY OF SINGAPORE

SRI LANKA GOLD WINNER: ESWAREN BROTHERS
SRI LANKA SILVER WINNER: NATIONAL HOSPITAL OF SRI LANKA

YOU’RE IN GOOD COMPANY: Some of our members and winners; past and present.