Select Page

BYWATERS CROWNED CHAMPION OF CHAMPIONS IN GREEN APPLE ENVIRONMENT AWARDS 2016
The International Green Apple Awards for Environmental Best Practice were presented in the House of Commons, Palace of Westminster, London on November 11 – and Bywaters won the top award as Champion of Champions 2016.

AUTOMOTIVE
NATIONAL GOLD WINNER: TUSKER


MGMW GREENEST CARS
NATIONAL GOLD WINNER: RENAULT ZOE
RUNNER-UP: AUDI A6


BUILDING & CONSTRUCTION
NATIONAL GREEN CHAMPION 2016: NORTH MIDLAND CONSTRUCTION
(GREY TO GREEN)


BUILDING & CONSTRUCTION BIODIVERSITY/CONSERVATION
NATIONAL GOLD WINNER: BAM NUTTALL


CARBON REDUCTION/CLIMATE CHANGE
NATIONAL GOLD WINNER: KIER INFRASTRUCTURE UK


COMMUNITY PROJECTS
NATIONAL GOLD WINNER: KIER


HIGHWAYS
NATIONAL GOLD WINNER: HOCHTIEF UK


INNOVATION
NATIONAL GOLD WINNER NORTH MIDLAND CONSTRUCTION


JOINT VENTURES
NATIONAL GOLD WINNER COSTAIN SKANSKA JOINT VENTURE
NATIONAL GOLD WINNER FLO (FERROVIAL AGROMAN LAING O’ROURKE JV)


REGENERATION
NATIONAL GOLD WINNER: CHEETHAM HILL CONSTRUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: BAM NUTTALL


RESIDENTIAL PROJECTS
NATIONAL GOLD WINNER: O2i DESIGN
SILVER: DUBAI MUNICIPALITY – LED REPLACEMENT


SUSTAINABILITY
NATIONAL GOLD WINNER: COUCH PERRY WILKES


TRAINING & EDUCATION PROJECTS
NATIONAL GOLD WINNER: KIER CONSTRUCTION NORTHERN


WASTES MANAGEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: BALFOUR BEATTY SKANSKA JV


WATER MANAGEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: ATC C610


EDUCATION & TRAINING
NATIONAL GOLD WINNER: CHISWICK PARK ENJOY-WORK (CONSERVATION)


EDUCATION & TRAINING ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: PETERBOROUGH ENVIRONMENT CITY TRUST


EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS
NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF BIRMINGHAM (GREEN TRAVEL)


EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS (SUSTAINABILITY)
NATIONAL GOLD WINNER: CITY COLLEGE PETERBOROUGH


EDUCATIONAL ESTABLISHMENTS (WASTES MANAGEMENT)
NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF LINCOLN


ENGINEERING & MANUFACTURE
NATIONAL GOLD WINNER: Z-TECH CONTROL SYSTEMS


FARMING & AGRICULTURE
NATIONAL GOLD WINNER: LAKES FREE-RANGE EGG COMPANY


FINANCE
NATIONAL GOLD WINNER: INVESTEC BANK


FOOD & DRINK
NATIONAL GOLD WINNERS: ARTIZIAN
and
COMPASS GROUP UK & IRELAND


LOCAL AUTHORITIES
NATIONAL GOLD WINNERS: NORTHAMPTONSHIRE COUNTY COUNCIL
and
WARWICKSHIRE COUNTY COUNCIL


NHS & HEALTH SECTOR
NATIONAL GREEN CHAMPION: PETERHOUSE
(NATIONAL ADVERTISING BENEVOLENT SOCIETY)

NATIONAL GOLD WINNER: NORTHAMPTON GENERAL HOSPITAL NHS TRUST


PARTNERSHIPS
NATIONAL GOLD WINNER: ENVIRONMENT AGENCY


PRODUCTS & RECYCLED PRODUCTS
NATIONAL GOLD WINNERS: USED KITCHEN EXCHANGE
and
GSUK


PROPERTY MANAGEMENT
NATIONAL GREEN CHAMPION: FREMLIN WALK SHOPPING CENTRE, MAIDSTONE
NATIONAL RUNNER UP: CBRE ATLANTIC VILLAGE, BIDEFORD


SHOPPING CENTRES CARBON REDUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: MIDDLETON GRANGE, HARTLEPOOL


COMMERCIAL CARBON REDUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: EPAM, LONDON


CONSERVATION & BIODIVERSITY
NATIONAL GOLD WINNER: ABM UK


ENERGY MANAGEMENT SHOPPING CENTRES
NATIONAL GOLD WINNER: WESTFIELD EUROPE


ENERGY MANAGEMENT COMMERCIAL
NATIONAL GOLD WINNER: JLL LONDON (DOWN WITH ENERGY)


ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: CENTRE COURT SHOPPING CENTRE, WIMBLEDON


GREEN TRAVEL
NATIONAL GOLD WINNER: EASTBOURNE ARNDALE CENTRE


INNOVATION
NATIONAL GOLD WINNERS: DOLPHIN SHOPPING CENTRE & LEISURE, POOLE
& BROOKFIELD PROPERTY PARTNERS


LIGHTING EFFICIENCY SHOPPING CENTRES
NATIONAL GOLD WINNER: EXCHANGE ILFORD


LIGHTING EFFICIENCY
NATIONAL GOLD WINNER: AVIEMORE BIRCHWOOD PARK UNIT TRUST, WARRINGTON


SHOPPING CENTRES WASTES MANAGEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: GOLDEN SQUARE, WARRINGTON


SHOPPING CENTRES WASTES MANAGEMENT
REGIONAL GOLD WINNER SOUTH: WHITE LION WALK, GUILDFORD
REGIONAL GOLD WINNER NORTH: WOOLSHOPS SHOPPING CENTRE, HALIFAX
REGIONAL GOLD WINNER NORTH: GALLERIES SHOPPING CENTRE, WASHINGTON


WASTES MANAGEMENT COMMERCIAL
NATIONAL GOLD WINNER: MITIE WASTE & ENVIRONMENTAL SERVICES


RETAIL & WHOLESALE
NATIONAL GOLD WINNER: IKEA DISTRIBUTION SERVICES


SCIENCE & TECHNOLOGY
NATIONAL GOLD WINNER: ANGUS FIRE


SERVICE INDUSTRIES
NATIONAL GOLD WINNERS: FLOORBRITE CLEANING & FACILITIES SERVICES
and
BYWATERS (CITYPOINT IN PARTNERSHIP)


TRANSPORT & DISTRIBUTION
NATIONAL GOLD WINNER: ADDISON LEE


TRAVEL & LEISURE
NATIONAL GOLD WINNER: HER MAJESTY’S REVENUE & CUSTOMS


UTILITIES
NATIONAL GREEN CHAMPION: SMARTESTENERGY
NATIONAL GOLD WINNER: BYWATERS (SOLAR INNOVATION)


CIWM WASTES MANAGEMENT
NATIONAL GREEN CHAMPION: BYWATERS
(FRANCIS CRICK INSTITUTE; TUBELINES; BNP PARIBAS REAL ESTATE)


BUILDING & CONSTRUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: ENVIRONMENT AGENCY


EDUCATION, TRAINING & RESEARCH
NATIONAL GOLD WINNER: BUCKINGHAMSHIRE NEW UNIVERSITY


ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: TATE BRITAIN


PAPER & PACKAGING
NATIONAL GOLD WINNER: DS SMITH PACKAGING


PROPERTY MANAGEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: HELIX PROPERTY ADVISORS


RETAIL
NATIONAL GOLD WINNER: NEW STAR ENVIRONMENTAL


SERVICE INDUSTRIES
NATIONAL GOLD WINNER: ENVIROSERCO


SERVICE INDUSTRIES (INNOVATION)
NATIONAL GOLD WINNER: HIPPO (WASTE MANAGEMENT SYSTEMS)


SCOTLAND

SCOTLAND NATIONAL GREEN CHAMPION
PLAN BEE


BUILDING & CONSTRUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: KIER CONSTRUCTION SCOTLAND


CLIMATE CHANGE/CARBON REDUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: ABERDEEN CITY COUNCIL


INNOVATION
NATIONAL GOLD WINNER: UNIVERSITY OF ST ANDREWS


PROPERTY MANAGEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: THE THISTLES SHOPPING CENTRE


RETAIL
NATIONAL GOLD WINNER: DARCEYS (SCOTLAND)


WALES

WALES NATIONAL GREEN CHAMPION
LLANDILOES & DISTRICT CAR CLUB


BUILDING & CONSTRUCTION
NATIONAL GOLD WINNER: COSTAIN


PROPERTY MANAGEMENT
NATIONAL GOLD WINNER: CBRE


ENVIRONMENTAL IMPROVEMENT
NATIONAL GOLD WINNER – UTILITIES: WELSH WATER CAPITAL DELIVERY ALLIANCE -SKANSKA/ARCADIS


IRELAND

IRELAND NATIONAL GREEN CHAMPION
ULSTER SUPPORTED EMPLOYMENT

NATIONAL GOLD WINNER: HENRY GROUP


INTERNATIONAL

EUROPE

EUROPE GREEN CHAMPION
GREEN CITY SOLUTIONS, GERMANY

EUROPE GOLD WINNER: IZDEMIR ENERJI ELEKTRIK URETIM A.S., TURKEY
EUROPE SILVER WINNER: ECOPAINT, PORTUGAL
EUROPE SILVER WINNER: ARUNA PR ADVISORY, BULGARIA
EUROPE BRONZE WINNER: CRISTIAN MIUTA, NETHERLANDS
EUROPE BRONZE WINNER: WINDCLOUD, GERMANY
EUROPE BRONZE WINNER: ARB REKLAM VE TANITIM, TURKEY


ASIA/MIDDLE EAST

MIDDLE EAST GREEN CHAMPION
GREEN ENERGY, EGYPT

GOLD WINNER: ECOi, GEORGIA
SILVER WINNER: DUBAI MUNICIPALITY (SMART SUSTAINABLE OASIS)
BRONZE WINNER: THE EGYPTIAN INVENTORS
BRONZE WINNER: DUBAI MUNICIPALITY (SMART FLEET TRACKING)
BRONZE WINNER: JORDAN ENVIRONMENT SOCIETY


AFRICA

AFRICA GREEN CHAMPION
BASECAMP EXPLORER

GOLD WINNER: ECO ZOOM
SILVER WINNER: ELI AFRICA
BRONZE WINNER: VICTORIOUS CRAFT GROUP


USA & CANADA

THE AMERICAS GREEN CHAMPION
CITY OF WEST MUNROE, USA

USA & CANADA GOLD WINNER
WEBER SHANDWICK, USA
SILVER WINNER: RUBICON GLOBAL, USA
BRONZE WINNER: LUNDIN MINING, CANADA
BRONZE WINNER: GAMBIT COMMUNICATIONS, USA


SOUTH AMERICA

SOUTH AMERICA GOLD WINNER
CRYSTAL LAGOONS, CHILE
SILVER WINNER: ALGAR INSTITUTE, BRAZIL


NEW ZEALAND

NEW ZEALAND GOLD WINNER
HANMER SPRINGS
SILVER WINNER: HEATBACK


FAR EAST

INDIA GREEN CHAMPION
GOVARDHAN ECO VILLAGE

INDIA GOLD WINNER: ITC (SAFE WATER)
INDIA GOLD WINNER: Dr. U SENTHILNATHAN
INDIA SILVER WINNER: ITC (CLEAN ENERGY)
INDIA BRONZE WINNER: SAMKIT JAIN
INDIA BRONZE WINNER: ITC (BIODIVERSITY)
INDIA BRONZE WINNER: TOSHIBA JSW POWERING
INDIA BRONZE WINNER: K. RAHEJA CORPORATION


JAPAN GOLD WINNER: TOSHIBA MEDICAL


KOREA GOLD WINNER: GANGDONG-GU
KOREA GOLD WINNER: SUNCHEON CITY
KOREA SILVER WINNER: ENERGY PEACE
KOREA SILVER WINNER: KOREA AIRPORTS CORPORATION
KOREA BRONZE WINNER: INCHEON INTERNATIONAL AIRPORT


MALAYSIA GOLD WINNER: JASMIN MC
MALAYSIA SILVER WINNER: HANG TUAH JAYA MUNICIPAL COUNCIL


SINGAPORE GOLD WINNER: NATIONAL UNIVERSITY OF SINGAPORE


SRI LANKA GOLD WINNER: ESWAREN BROTHERS
SRI LANKA SILVER WINNER: NATIONAL HOSPITAL OF SRI LANKA

YOU’RE IN GOOD COMPANY: Some of our members and winners; past and present.